76 Descărcări
Consiliul Local al Sectorului 2 al Municipiului București, ales în condițiile Legii nr.115/2015 pentru alegerea autorităților administrației publice locale, pentru modificarea Legii administrației publice locale nr. 215/2001, precum și pentru modificarea şi completarea Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleșilor locali, cu modificările și completările ulterioare, întrunit în ședință ordinară, astăzi, 24.07.2025;
Luând în considerareproiectul de hotărâreiniţiat de Primarul Sectorului 2 al Municipiului Bucureşti privind solicitarea acordului Consiliului General al Municipiului București pentru împuternicirea Consiliului Local al Sectorului 2 de a dispune cu privire la asocierea dintre Sectorul 2 al Municipiului București și Asociația E Ceva Bine, precum și pentru aprobarea asocierii dintre Sectorul 2 al Municipiului București și Asociația E Ceva Bine în vederea realizării în comun a festivalurilor ”Femei pe Mătăsari”și ”Bărbați pe Mătăsari”;
Analizând:
Având în vedere reglementările cuprinse în:
În temeiul art. 139 alin. (1), coroborat cu art. 166 alin. (2) lit. s), alin.(3)şi alin.(4) din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare;
În urma stabilirii rezultatului votului valabil exprimat,
H O T Ă R ĂŞ T E
Art.1. (1) Se solicită acordul Consiliului General al Municipiului București pentru împuternicirea expresă a Consiliului Local al Sectorului 2 de a hotărî cu privire la asocierea dintre Sectorul 2 al Municipiului București și Asociația E Ceva Bine în vederea finanțării și realizării în comun a edițiilor anuale ale festivalurilor ”Femei pe Mătăsari”și ”Bărbați pe Mătăsari”.
(2) Asocierea se face cu asigurarea de către Asociaţia E Ceva Bine a unor facilități privind organizarea în cadrul fiecărei ediții a festivalurilor a câte unei activități speciale dedicate elevilor din liceele din Sectorul 2, aflate în proximitatea străzii Mătăsari și a câte unui atelier dedicat copiilor aflați în evidențele Direcției Generale de Asistență Socialăși Protecția Copilului Sector 2; precum și a unor facilități constând în organizarea pe parcursul anului, fără legătură obligatorie cu activitățile festivalurilor, a unor activități din portofoliul Asociației pentru minimum 100 de elevi/an din minimum 5 școli gimnaziale/licee din Sectorul 2, exceptând unitățile de învățământ vizate de activitățile derulate în cadrul festivalurilor.
Art.2. (1) Se aprobă asocierea dintre Sectorul 2 al Municipiului București și Asociația E Ceva Bine în vederea finanțării și realizării în comun a edițiilor anuale ale festivalurilor ”Femei pe Mătăsari”și ”Bărbați pe Mătăsari”, în condițiile stabilite în Protocolul de asociere prevăzut în Anexa, care conține 5 pagini și face parte integrantă din prezenta hotărâre.
(2) Se împuternicește Primarul Sectorului 2 al Municipiului Bucureşti să semneze Protocolul de asociere, actele adiționale și orice alte operațiuni a căror necesitate reiese din implementarea protocolului.
(3) Prevederile Art.2 al prezentei hotărâri intrăîn vigoare și produc efecte juridice după obţinerea acordului de la Consiliul General al Municipiului București, solicitat conform Art.1.
Art.3. Autoritatea Executivă a Sectorului 2 al Municipiului Bucureşti, Direcția Transparență Instituțională, Direcția Economică, Direcția Generală de Poliție Locală Sector 2, Direcția Generală pentru Administrarea Patrimoniului Imobiliar Sector 2, Direcția de Asistență Socialăși Protecția Copilului Sector 2 și Centrul Cultural ”Mihai Eminescu” Sector 2, vor asigura ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentei hotărâri.
Art.4.Prezenta hotărâre se publică integral în Monitorul Oficial al Municipiului Bucureşti.
CONTRASEMNEAZĂ PENTRU LEGALITATE SECRETAR GENERAL AL SECTORULUI 2, ELENA NIȚĂ
|
PREŞEDINTE DE ŞEDINŢĂ, MANEA ALEXANDRU-ŞTEFAN |
Hotărâre nr. 222
Bucureşti, 24.07.2025
Prezenta Hotărâre conține un număr de 8 pagini, inclusiv anexa, şi a fost adoptată de Consiliul Local al Sectorului 2 al Municipiului Bucureşti în şedinţa ordinară din data de 24.07.2025 cu respectarea prevederilor art. 140 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare.
| Denumire fișier: | H222-2025.pdf |
| Tip fișier: | application/pdf |
| Vizualizări: | 302 Vizualizări |
| Descărcare: | 76 times |
| Data creării: | 29-07-2025 |